Dzisiejszy dzień to:  


Biuletyn Informacji Publicznej
szukaj w serwisie:

  STRONA GŁÓWNA / rejestr

RADA MIEJSKA 2014÷2018

Młodzieżowa Rada Miejska

WŁADZE MIASTA

URZĄD MIEJSKI

JEDNOSTKI GMINNE

POLITYKA EKOLOGICZNA

PROMOCJA I ROZWÓJ

PRZEJRZYSTA POLSKA

KONTROLE WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE

PRAWO PODATKOWE

INFORMACJE z LAT UBIEGŁYCH

Władze miasta ubiegłych kadencji

 Przyjaciele po obu stronach granicy, czyli polsko-czeska wymiana dzieci i młodzieży

Tytuł projektu: Przyjaciele po obu stronach granicy, czyli polsko-czeska wymiana dzieci i młodzieży.

Cel projektu: Podstawowym celem projektu jest zwiększenie współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi Głuszycy i Starkova oraz wspólne kolejne edycje „Wymiany dzieci i młodzieży po obu stronach granicy”. Bezpośrednia bliskość przejścia granicznego Głuszyca Górna – Janovicky może stworzyć podstawy dla innych, dużych projektów współpracy transgranicznej.

Partner zagraniczny: Gmina Starkov

Efekt transgraniczny: Organizacja kolejnej edycji Wymiany dzieci i młodzieży z Polski i Czech, daje możliwość bliższego kontaktu. Wzajemne poznanie kultury narodów, muzyki i wspólna nauka tworzy silne podstawy trwałej przyjaźni transgranicznej. Dodatkowym celem jest zaprezentowanie atrakcji turystycznych w Starkovie i Głuszycy. Ścisła współpraca pomiędzy ludźmi żyjącymi w regionie przygranicznym pogłębia stosunki sąsiedzkie.

Opis projektu:  Jest to typowy projekt skierowany do przyjaciół po obu stronach granicy. Wymiana dzieci i młodzieży polsko – czeskiej rozpoczęła się w 2003 r. Jest to już trzecia edycja, wymiana odbywa się w miesiącach letnich (lipiec bądź sierpień). W przyszłorocznym turnusie będzie uczestniczyć 80 osób z Polski i 40 osób z Czech, odbiorcami są dziewczynki i chłopcy w wieku od 8 do 15 lat z ubogich rodzin. Miejscem zakwaterowania w Starkovie jest miasteczko obozowe, tzw. Tábor pod Vysákem. Miasteczko maksymalnie może pomieścić do 60 osób stąd grupa polska nie może przekroczyć 40 osób w jednym turnusie. W przyszłym 2006 r. wolny termin na realizację projektu został już omówiony i ustalony na okres od 12 do 31 sierpnia, odbędą się dwa 10 dniowe turnusy dla 120 uczestników. W trakcie pobytu na obozie odbywają się zajęcia, w których uczestniczą dzieci czeskie i polskie. Uczą się wzajemnych tańców, pieśni obu narodów jak również współczesnych sztuk kulturowych. Animatorzy grup często organizują piesze wycieczki obejmujące atrakcje turystyczne. Są również prowadzone pogadanki na tematy związane:

 

- z piciem alkoholu w rodzinie i skutkach ubocznych,

 

- jak czuć się bezpiecznym w domu, szkole na podwórku wśród agresywnych rówieśników,

 

- szkodliwości palenia papierosów i zażywania narkotyków.

 

Nauka chodzenia na szczudłach, robienie masek z gipsu to dodatkowe zajęcia umilające czas dzieci i młodzieży podczas wypoczynku. Na zakończenie przy wspólnym ognisku organizowane są występy artystyczne dla gości i dyskoteka pożegnalna. Współpraca ta przynosi owoce w postaci coraz większej liczby wzajemnych odwiedzin nie tylko grup zorganizowanych, ale także osób prywatnych. Mimo tak bliskiej odległości między naszymi narodami wcześniej nie było, aż tak licznych imprez polsko – czeskich i czesko - polskich. Dopiero wymiana dzieci i młodzieży spowodowała obalenie mitów uprzedzeń nagromadzonych przez lata.

Ogólny koszt projektu: 22 000 zł

Termin realizacji: sierpień 2006 rok

 

 

AKTY PRAWNE

OBWIESZCZENIA, KOMUNIKATY

MIENIE KOMUNALNE

Sprzedaż działek, lokali użytkowych i mieszkalnych

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE, PRZETARGI

INFORMATOR INTERESANTA

INFORMACJE ARCHIWALNE

INNE

 

 

 

 

do góry  |